Potřebuje top manažer svoji kancelář, nebo jde o stereotyp?
Můj názor je, že nelze dopustit, aby top (vrcholový) manažer seděl v jedné místnosti se svými podřízenými.
Důvody:
• Podřízení toho slyší víc, než potřebují vědět. Top management často řeší možné změny v organizaci, které však nemusí být vždy nutně zavedeny, nicméně tato informace může mít silný vliv na klid a náladu na oddělení. Dokonce i v případě, že top manažer provádí důležité porady výhradně v konferenční místnosti, nevyhne se tím telefonátům a všechny jeho odpovědi uslyší podřízení.
• Top manažer ztrácí své kouzlo. Podřízení se nachází v bezprostřední fyzické blízkosti svého nadřízeného. Všichni jsme lidé a nikdo není dokonalý. Z tohoto důvodu musí i samotný top manažer vynaložit velké úsilí, aby vždy vypadal stoprocentně. Nikdy se neuvolnit, vždy si zachovat tvář a náladu. Není nic horšího pro kolektiv, než vidět zhrouceného šéfa na hranici vyhoření, rozladěného a zlého. Celkově projevování jakýchkoliv nadbytečných emocí vždy vrhá špatné světlo na nadřízeného.
• Podřízení vidí, jak s ním jednají ostatní top manažeři. Pokud zmíněné jednání není zrovna nejzdvořilejšího charakteru, top manažer bude mimo jiné nucen bojovat i za svou autoritu v kolektivu. A to je další vynakládání sil a času bez jakékoliv záruky, že tuto bitvu vyhraje.
• Porady se mohou přeměnit na rozhovor, rozhovory na poradu. Je velmi obtížné zachovat si čistě pracovní prostředí, pokud s lidmi trávíte 5 dní v týdnu, 8 hodin denně. Proto příkazy mohou vypadat jako obyčejný rozhovor na dané téma… A lidé je budou následně brát odpovídajícím způsobem, tedy jako nezávazné. Top manažer může být následně hodně nemile překvapen tím, že lidé jeho příkazy z nějakého důvodu neplní a ztratit zbytečný čas na to, aby se domohl jejich vyplnění.
• Ať chcete nebo nechcete, v kolektivu se objeví „oblíbenci“, se kterými bude top manažer v bližším kontaktu. To se negativně odrazí na celém kolektivu. Pravděpodobně to kolektiv rozbije na několik táborů, a to minimálně na: ty, kteří „pečou“ se šéfem; ty, které to štve a ty, kteří se k tomu všemu budou stavět neutrálně. Celý tento proces pak vytváří další komplikace při vedení.
• Riziko otevřené nehlídané pošty nebo důležitých dokumentů na stole.
Poznámka:
Střední management (vedoucí skupiny, vedoucí kanceláře) naopak musí mít společnou kancelář se svým týmem. Je nezbytné, aby měli svůj tým na očích a pod kontrolou. Tito lidé ve firmě vykonávají operativní management a musí rychle reagovat na jakékoliv změny v kolektivu.
Výše uvedený seznam není konečný a postupem času se určitě doplní. Ať už by však dané příklady vypadaly sebebanálněji, všechny jsou vzaty ze života. Mladí vedoucí se těchto chyb dopustili a následně za to časem méně či více zaplatili.
Váš A. J.
Nejnovější komentáře