Slušný x neslušný

Nedávno jsem se setkal se zajímavým rozdělením lidí na skupiny.

Rozdělení:

• Slušný

• Neslušný

Hlavní myšlenka spočívá v posuzování řeči a zároveň chování lidí na základě kategorie slušný/neslušný.

Tímto způsobem se nám objevují čtyři  možné kombinace:

1) Slušná mluva, slušné chování

Ideální varianta pro společnou práci a dlouhodobou spolupráci, a to jak pro podřízeného, tak pro vedoucího. Snažte se do svého kolektivu hledat takové lidi. Víc k tomu netřeba dodávat. Snad jen to, že se jedná o velmi výjimečné spojení.

2) Neslušná mluva, slušné chování

Přijatelná varianta v pracovním prostředí, pokud nemáte nadbytečné výhrady ke kultuře řeči. Je jasné, že takový člověk nebude nejideálnější  variantou pro práci na vysoké škole nebo v muzeu. Nicméně existují určité kolektivy, ve kterých je právě takový vedoucí či podřízený potřebný. Takový, který stručně a srozumitelně, slovními obraty silnějšího charakteru, objasní ostatním co a jak. Nejdůležitější je, že ve vztahu ke kolegům projevuje úctu a je loajální k zaměstnavateli. Je dost možné, že si při vysvětlování vedoucímu kde udělal chybu, „nebude brát servítky“, ale je třeba mu naslouchat.

3) Slušná mluva, neslušné chování

Nejnebezpečnější kombinace a bohužel se s ní i nejčastěji setkáváme. Hrozba spočívá v tom, že v momentě, kdy to pochopíte, je už většinou příliš pozdě. Je třeba se snažit obcházet takové lidi obloukem a pokud možno, nepouštět si je na pracoviště. Jelikož jeden takový člověk vám může velmi rychle rozložit celý kolektiv.

4) Neslušná mluva, neslušné chování

Velmi nepříjemná kombinace. Nicméně ve skutečnosti není až tak hrozivá, neboť obvykle jste na nadcházející události připraveni a můžete celý proces do jisté míry kontrolovat. Stejně jako u předchozí varianty, je dobré se takových lidi v kolektivu pomalu zbavovat.

Pokud se pomocí tohoto prizmatu budete dívat na svůj kolektiv, může se vám nastínit zajímavý obraz.  A i v budoucnu na jednáních nebo při utváření nových známostí vám to pomůže rozdělit lidi do konkrétních skupin, ke kterým si vytvoříte určitý odpovídající přístup.

Váš A. J.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *