5 pravidel komunikace skutečného manažera
Nezvyšujte hlas
Máte na víc. Pomocí mozku řešíte situace a není nevyhnutelně nutné se snažit “přeřvat” oponenta, a tím spíš podřízeného. A i pokud se vám to přece jen podaří, půjde pouze o rychlé pomíjivé vítězství, s výsledky kterého nebudete spokojeni.
Vulgarismy a silná slova
Nikdy, ale opravdu nikdy, nepoužívejte vulgarismy a “silná” slova.
- Za prvé je to na pracovišti jednoduše nepatřičné.
- Za druhé to nekoresponduje ani s vaší rolí vedoucího, ani s vaším postavením ve firmě. Vy musíte jít příkladem, se kterým se budou srovnávat podřízení. Právě vy jste základním kamenem kultury ve firmě.
Ke komunikaci s podřízenými, a z daleka nejen s podřízenými, přistupujte jako ke komunikaci s dítětem. Samozřejmě, klidně můžete říct dítěti nějaký vulgarismus, ale důležité je si položit otázku, zda je to nezbytně nutné a zda má smysl to udělat.
- Za třetí ztratíte image, a to jak tu profesionální, tak i osobní. Vaši podřízení si o vás budou myslet, že jste zkrátka jen nevychovaný vesnický balík.
Úroveň řeči
Pracujte na své řeči. Trénujte jednoznačnost, jasnost, logičnost a krásu jazyka. Jazyk je vaším základním pracovním nástrojem. Úroveň proslovu vypovídá o úrovni intelektu.
Dejte slovo podřízeným
Ano, vy jste tu šéf, nicméně to neznamená, že máte monopol na veškerou komunikaci ve firmě. Nesnažte se vašimi monology umořit kolegy. Dejte jim slovo, a co víc, naslouchejte jim. Vězte, oni mají co říct. V mnohých věcech jsou daleko zkušenější a obeznámenější než vy. Jejich znalosti jsou nejen zajímavé, ale i užitečné. Pamatujte! Nejste nejchytřejší člověk v místnosti a nemáte patent na rozum.
Přemýšlejte o budoucnosti
Čas od času nastanou situace, kdy je podřízené třeba napomenout nebo pokárat. Dobře si rozmyslete, jak to chcete udělat. Popřemýšlejte nad formulací, časem i místem. Nikdy nikoho nenapomínejte ani nekritizujte v přítomnosti kolegů – nenuťte tím člověka, aby ztrácel tvář před kolektivem. To vám nikdy neodpustí.
Přemýšlejte o budoucí spolupráci s daným člověkem. Situace se tak či onak vyřeší, za to trpkost z ponížení se může nehezky odrazit na vaší budoucí spolupráci. Buďte moudřejší.
Z osobní zkušenosti
Pokud mluvíte s rodilým mluvčím, nikdy nepoužívejte vulgarismy z jeho rodného jazyka. Věřte mi, nemáte ani představu o nuancích v této oblasti jazyka. Rodnému mluvčímu budete znít zbytečně hrubě, nepřirozeně a nepříjemně. Těžko poznáte ten správný moment, ve kterém by bylo patřičné peprnější výraz užít. Toto pravidlo platí dokonce i v případě, že bez sebemenších problému plynně mluvíte daným jazykem.
Podobnou situaci jsem zažil na setkání top managementu. Jeden z hostujících vedoucích, samozřejmě cizinec, chtěl vyjádřit své rozhořčení a použil slova, která byla na tři, snad dokonce i čtyři úrovně vulgárnější, než si aktuální situace vyžadovala. Vypadalo to dosti vulgárně, nemístně, komicky a nelichotivě. Nikdo z rodilých mluvčích by se za žádných okolností neodvážil na veřejnosti, a už vůbec ne v práci, vyslovená slova použít.
Přihlížet tomu všemu bylo spíše smutné než veselé. Kýženého efektu se nedočkal, svou hrdost ve společnosti a kolektivu okamžitě ztratil a kolegové si jen udiveně vyměňovali rozpačité pohledy.
Zajímavé je, že o několik měsíců později mi kolega znovu připomněl tuto situaci. Z čehož nám vyplývá důležité ponaučení – lidé nic nepřeslechnou a především nezapomenou.
Buďte pozorní a opatrní, chraňte si svou reputaci. Nic cennějšího v práci nemáte.
A to je tedy ohlédnutí za mými pěti pravidly komunikace skutečného vedoucího. Věřím, že časem se objeví i další.
Váš A. J.
Nejnovější komentáře