Zpětná vazba

Dřív, když jsem ještě sotva začínal, ale i nyní, když už mám určitou praxi, jsem vždy postrádal kvalitní zpětnou vazbu. Uvědomuji si tento nedostatek, proto se snažím dělat vše, aby ho mí kolegové nepociťovali.

Zpětná vazba je mimořádně důležitá. Pomáhá v rozvoji vám i vašim podřízeným.

Například po jednání – promluvte si s kolegy o tom, co bylo dobře, a kde je třeba zabrat. Po každém jednání, prezentaci, nebo po čemkoliv jiném, musí skupiny jako celek růst a zlepšovat se.

Ve skutečnosti je schopnost dávat kvalitní zpětnou vazbu velké umění a není to ani z daleka tak lehké, jak se zdá.

Je třeba se udržet v konstruktivní náladě. Nelpět na maličkostech. Posuzovat činy, a ne osobnost. Nebýt výhradně jen negativním nebo naopak pozitivním. Umět kombinovat kritiku a pochvalu. Motivovat. Nasměrovat.

Z mé osobní zkušenosti:

Převážně jsem se setkával s následujícími druhy zpětné vazby:

  • Příliš mnoho kritiky (jen to špatné), jako by to už nemohlo být horší. Taková zpětná vazba na mě zapůsobila spíše demotivačně. Po ní se mi už nechtělo nic dělat, protože mínění o sobě samém bylo nízko pod bodem mrazu.
  • Příliš mnoho pozitiv (jen to dobré), v podstatě to pro mne bylo vždy k ničemu. Když vás jen chválí, nevíte, co děláte špatně, nevíte, co můžete zlepšit, a tím pádem se nemůžete zdokonalovat a rozvíjet se. Poslouchat to je sice příjemné, nicméně v každém případě nepraktické.
  • Ani to, ani ono. Takový člověk vám v podstatě neřekne vůbec nic. A pokud i řekne, bude se jednat o takovou maličkost, že vám to stejně nepomůže. Tímto trpí lidé, kteří nechtějí nikoho urazit. Informace od nich ve vás nevyvolají ani mrazivý, ani hřejivý pocit.
  • Kvalitní zpětná vazba – člověk prokládá negativní momenty pochvalou a pozitivními tvrzeními. Pro mě to byla vždy nejlepší varianta. Po takové zpětné vazbě jsem chtěl pracovat ještě víc a zlepšovat se.
  • Zvláštní pozici si zasluhuje zpětná vazba od člověka, kterého jste buď urazili, nebo ponížili. V ní bude mnoho emocí a kritiky. Takovou zpětnou vazbu je třeba naprosto nechat plavat. V ní nenaleznete opravdu nic konstruktivního.

Pro sebe jsem si vytvořil vzorec sestávající ze tří elementů:

  • 30 – 40 % konstruktivních negativních reakcí
  • 70 – 60 % pochvaly a pozitivních argumentů
  • Chápání toho, že svými slovy (kritikou) chci upřímně člověku pomoct se zlepšit a motivovat ho k dalšímu rozvoji. A na základě toho vybírám slova a chystám si svou řeč.

Pokud chcete zpětnou vazbu obdržet vy sami, buďte připraveni se dotazovat, filtrovat obdrženou informaci, nebát se uslyšet něco nepříjemného, ale pravdivého. Hledejte a ceňte lidi, kteří vám mohou a jsou připraveni říct pravdu. Buďte aktivní.

Přeji vám vydařený den a mnoho úspěchů v nelehké roli vedoucího.

Své otázky a připomínky mi neváhejte poslat na e-mail nebo pište je v komentářích k článku.

Váš A. J.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *